Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Transindex
Anul şi data apariţiei: 08/05/2009
Tematica: conflicte interetnice
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: szerk.
Titlul articolului: TRANSINDEX AWARDS - Öt Murok-díjat osztunk az alcsíki magyar-roma konfliktus miatt
Numărul fotografiilor: 6
Acces online: https://itthon.transindex.ro/?cikk=9961


Kiwit a történet szereplői közül senki nem érdemel. És meglehet, hogy a murokeső még kevésnek is bizonyul.



Miután a július 9-i csíkszentkirályi, illetve a május 31-i csíkszentmártoni roma-magyar összetűzés utolsó visszhagjai is lejárni látszanak, a Transindex muratóriuma összeült, értékelni az összetűzést, a hatóságok reakcióját és nem utolsósorban az ezzel kapcsolatos közbeszédet.

A vita során a legkönnyebb döntés az volt, hogy ezúttal kiwit az ügy szereplői közül senki nem érdemel. Murok-díjat ellenben a szokásosnál jóval többet – szám szerint ötöt – osztunk ki, azzal a megjegyzéssel, hogy könnyen meglehet, ez is kevés.

Miért a murokeső? Mert egy a tettlegességig fajuló interetnikus konfliktusban a közszereplők és az érintettek egy része nem arra törekedett, hogy közvetítsen, higgadt és mértékadó álláspontokat fogalmazzon meg, megbékélési gesztusokat tegyen, hanem ellenkezőleg: a legtöbben megpróbáltak tőkét kovácsolni a helyzetből. Politikai tőkét, ratinget, dominanciát.

Röviden a díjakról


A Transindex szerkesztősége (vagyis a szerkesztőség tagjaiból álló muratórium) időről-időre konszenzusos döntéssel szavazza meg, kinek, miért és mikor ítéli oda a Murok-, illetve a Kiwi-díjat.

A Murok-díj hívószavai: vacak, zsena, amatőr, ciki, nevetséges, szánalmas, dilettáns, képmutató stb. A Kiwi-díj azért jár, ami friss, innovatív, teljesítmény van mögötte, olyan gesztus, ami gesztus-értékénél több, bátor, bravúros, józan, ironikus, hasznos a közjó szempontjából. Nincs szabály, nincs protokoll, nincs ünnepélyes átadás vagy moralizáló fanatizálás, csak a magyarázó bejelentés.



Mielőtt rátérnénk a díjazottaink listájára és az indoklásokra, ki kell térnünk arra, hogy bár a felsorolásnak van egy dramaturgiai sorrendje, és ez óhatatlanul felállít egyfajta rangsort, továbbá a murkok nagysága is változó, a muratóriumnak nem állt szándékában kisebb vagy nagyobb súlyt adni egyik vagy másik díjnak: a murok az murok marad, akár kicsi, akár nagy.

 



Ami a médiavisszhangot illeti, Parászka Boróka a Nesze nektek csabakirályfizás című publicisztikájával érdemelte ki a transindexes Murok-díjat. Mindenkinek szíve joga indulatos, érzelmekre apelláló, vitatható színvonalú írásokat jegyezni, azonban a szövegben szerepelt egy durva, székelyekre vonatkozó minősítés, mely mellett nem mehetünk el szó nélkül. Úgy tűnik, a liberálisozó György Attila új magyar hangja a székelyező Parászka Boróka. Ez a szóban forgó szövegrész, az utolsó szóért jár a murok:

“A legnagyobb szégyen azonban nem a csíki cigányügyekbe belebukott intézményeké, hanem az ott lakóké, és mindazoké, akik hallgatnak. Előbbiek csak mulasztottak. Utóbbiak cinkosai a bűntettnek, aktív vagy passzív elkövetők. Állatok.”

 



Murok-díjban részesülnek ugyanakkor azok a névtelen levélírók, akik Parászka Borókának és családjának halálos fenyegetéseket küldtek a fenti szöveg megjelenése után. Bizarr, hogy a magát családcentrikusnak nevezők épp családirtással kezdenék a nemzet megmentését. Megfélemlíteni, fenyegetni, zsarolni – ez lenne egyesek magyar öntudatának önvédelmi eszköztára? Boróka és családja mellett kiállunk: senki létét nem lehet fenyegetni pusztán azért, mert véleménye nem egyezik a többség álláspontjával. Mindenki ezt tenné egyébként, aki számára az élethez való jog, vagy éppenséggel a család szentsége jelent valamit.

 



Ugyanide tartozik – és szintén Murok-díjat érdemel – Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök és a Csíki-medence 16 polgármestere, amiért feljelentette a szöveg kiadóját a Diszkriminációellenes Tanácsnál (CNCD), a Nesze nektek csabakirályfizás című publicisztika miatt.

A politikusok gesztusát mélységesen képmutatónak tartjuk: két, a '90-es évek pogromjait idéző összetűzés után a megyét vezető elit nem kért bocsánatot a magyar közösség nevében azoktól a cigányoktól, akik ártatlanul szenvedtek. Ehelyett egy cikk megjelenését sérelmezték, mondván, hogy az diszkriminatív a székelyekre nézve. Ehhez hozzátartozik, hogy – mint Asztalos Csaba CNCD-elnök kifejtette – az utóbbi 7 évben a csíki magyar közösség részéről egyetlen panasz sem érkezett diszkrimináció miatt.

Borbolyék arra spekulálhattak, hogy azzal, hogy a Diszkriminációellenes Tanács elítéli a szöveget, közvetve legitimitást kap az aláíró önkormányzati vezetők cigánypolitikája. Vagy tehetetlenségük és inkompetenciájuk.

 



Murok-díjat kap továbbá a csíkszentkirályi magyar közösség azért a protokollumért, melyet a cigány közösség képviselőivel aláírattak. Ez az egyezmény az integráció összes terhét a roma közösségre hárítja: a romák ezentúl kötelesek beoltani és megkötni kutyáikat, WC-t építeni, a lovak számára legelőt biztosítani, gyerekeiket iskolába járatni, civilizáltan viselkedni. A magyar közösség ezzel szemben semmilyen kötelezettséget nem vállal. További probléma, hogy a protokollum teljesíthetetlen pontokat tartalmaz. A cigánytelepen található épületek és területek tulajdonjogának tisztázását például lehetetlen 15 napon belül elérni.

 



Mivel a muratórium tisztában van azzal, hogy ilyen ügyekben nem lehet egyik vagy másik félre hárítani a teljes felelősséget, ezért megosztott Murok-díjat kapnak a két településen élő magyarok, illetve cigányok. Figyelem, nem közösségekről van szó: ugyanis feltételezzük, hogy mindkét közösségben vannak olyan egyének, akik eddig is, és ezután is békésen próbálnak együtt élni.

A roma közösség azon tagjai érezhetik magukénak a murok egyik felét, akik nem tartották tiszteletben a helyi közösséggel való együttélés írott és íratlan szabályait. A magyar közösség azon tagjai kapják meg a díj másik felét, akik közvetlenül vagy közvetve részt vettek az önbíráskodásban.

 



Meg kell jegyeznünk még, hogy mivel egyik-másik díjazott pontos lakcímét nem lehet beazonosítani, ezért a murkokat nem postázzuk. Mind az 5 Murok-díj a Transindexnél marad tehát, és végső soron meg is érdemeljük: az ügyben mi sem vagyunk murok-semlegesek.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.